Lubāna - apmetne “Kalna šķēļi”

Laivu noma piedāvā laivu maršrutu: Lubāna – Mūrnieku tilts 35 km
Aiviekste ir 14. garākā Latvijas upe, pēc baseina lielākā Daugavas pieteka. Aiviekste atdala Vidzemi no Latgales.

Garums 114 km, baseina platība 9160 km2, kopējais kritums 26,9 m. Aiviekste iztek no Lubāna ezera ziemeļu gala, kur met plašu pusloku un tad pagriežas dienvidrietumu virzienā. Šajā posmā ir vismazākais kritums, turklāt te Aiviekste uzņem lielākās pietekas Pededzi (kura ir sestā garākā upe Latvijā, garāka par pašu Aivieksti), Balupi un Iču. Lejasgalā Aiviekste tek pa viegli viļņotu apvidu. Te upē ir vairākas salas, sēkļi un aptuveni 15 akmeņainas krāces. Uz šo salu grupas ir uzcelta Aiviekstes HES - viena no lielākajām mazo upju spēkstacijām Latvijā. Aiviekste ir ļoti bagāta ar zivīm (ālanti, plauži, zuši, līdakas, raudas, asari, ruduļi, retāk sami).
 
Lubāna ir mazpilsētiņa Aiviekstes abos krastos Lubānas līdzenumā. Pilsētas tiesības tai piešķirtas 1992. gadā. Aiviekste 2 km līkumo pa pilsētu,kamēr  nonāk līdz Lubānas tiltam, no kura sākas brauciens. Aiz Lubānas upes krastos dižosies Aiviekstes varenie ozoli, piemēram, 4 km pēc Lubānas tilta labajā krastā ir redzams Naudas ozols.

6 km pēc Lubānas tilta Aiviekstes kreisajā krastā ir Kodoli - lauku sēta Jaunlubānā netālu no vecajām Jaunlubānas muižas ēkas drupām. Kodolu sētā ir iespējams pārnakšņot. 2 km tālāk blakus Aiviekstei stāv nams no laukakmeņiem – muzejs "Vecais Ceplis", Jāņa Zābera dzimtās mājas. Muzejs dibināts 1973. gadā. Tajā var skatīt ekspozīciju, klausīties Jāņa Zābera solo dziesmu un operu āriju atskaņojumus. Tiek piedāvātas telšu vietas. Muzeja apmeklētājus lūdzam iepriekš pieteikties! Tālrunis: 29355123.

Vēl pēc 4 km ir Meirāni - ciems Lubānas novadaIndrānu pagastā. Tas atrodas Aiviekstes labajā krastā. Meirānos ir veikals un iespēja papildināt krājumus. 3 km aiz Meirānu tilta kreisajā pusē ir Meirānu kanāls, kurš Aiviekstei pievada Lubāna ezera agrāko pieteku Malmutas un Lisiņas ūdeņus. Aiz kanāla upes kreisajā krastā ir viesu nams un kempings "Zīles".

Pēc kilometra redzama kreisā krasta pieteka Kāršupīte, vēl pēc 5 km upi šķērso Švāna tilts (autoceļš P84 no Madonas uz Barkavu). Nākamo 6 km posmā redzamas 2 kreisā krasta pietekas Isliena un Vaibiņa kā arī divi savdabīgi Aiviekstes upes tilti pie Vecsaikavas: kājāmgājēju trošu tilts un autobraucēju pontonu tilts. Trošu jeb gaisa tilts nodots ekspluatācijā 1969. gada nogalē par godu gaidāmajai V. I. Ļeņina simtajai dzimšanas dienai. Trošu tilts ir 75m garš un 1,10m plats. Tilts laika gaitā ir vairākas reizes rekonstruēts, šobrīd tiek izmantots gājēju vajadzībām.

Trošu tilts
Blakus trošu tiltam atrodas pontonu tilts. Tas ir 68 m garš un 8 m plats, sastāv no 7 savienotiem metāla pontoniem un nobrauktuvēm tilta galos. Vasaras sezonā tilts tiek izmantots vietējai transporta satiksmei, bet pirms ziemas iestāšanās tas tiek pietauvots Aiviekstes kreisajā krastā. Savulaik šo tanku tiltu padomju saimniecība "Lubāna" iegādājās no armijas daļas, lai izmantotu lauksaimniecības tehnikas transportēšanai pāri Aiviekstei.

pontonu tilts
Netālu no tilta vientuļā pļavā upes labajā krastā redzams Vecsaikavas dižozols. Tā apkārtmērs ir 7,46m.
Kilometru tālāk labajā krastā ir Vecsaikava, kur arī ir veikals, vēl 2 km tālāk ir mazciems Saikava. Šīs apdzīvotās vietas savu nosaukumu dabūjušas pēc labā krasta pietekupītes Saikavas vārda. 

3 km zemāk atrodas apmetne “Kalna šķēļi”, kur iepriekš piesakoties, ir iespēja uzcelt telti, kā arī izbaudīt pirtiņu. Šis arī ir maršruta galamērķis.

Lai aprēķinātu aptuvenās brauciena izmaksas norādi laivu skaitu:

Pieteikšanās anketa

Uzmanību! Akciju atlaižu kuponus un atlaižu kartes lūdzam pieteikt pasūtījuma izdarīšanas brīdī!

*



*Obligātie lauki