Litene - Ceļa P36 tilts

Laivu noma piedāvā izbaudīt aizraujošu laivu braucienu pa Pededzi. Pededze sākas Igaunijā, tās garums Latvijā – 131 km. Upe ir ļoti ainaviska un tās krastos meži mijās ar pļavām. Ļoti ainaviska upe, kurā laivotāji par neskarto dabu var priecāties visu sezonu. Upe ir līkumota, vietām iespējami bebru aizsprosti un sagāzušies koki.

Maršruta garums ap 25 km, divas dienas. Laivošanai var izmantot visu tipu laivas. „Jenču laivas” piedāvā dažāda veida kanoe laivu nomu – darbinieki ieteiks labāko izvēli.

Maršruta sākums Litenē. Pirms tilta uz autoceļa P35 Balvi – Gulbene, upes kreisajā krastā, izvietota pirts „Pededzes”, kur var atklāt maršrutu vai izvēlēties kādu citu piekļuves vietu, uz kuru „Jenču laivas” darbinieki var aiztransportēt gan laivas, gan laivotājus.

Pirmais maršruta apskates objekts upes labajā krastā– Litenes muiža, kas balta un stalta slejās Pededzes krastā. Muižas pils celta 19.gs. pirmajā pusē klasicisma stilā, vēlāk vairākkārt pārbūvēta. Pili ieskauj ainavu stila parks ar liepu aleju. Netālu no liepu alejas ierīkots Liepavots – ūdens ņemšanas vieta. Pie krasta viegli piestāt ar laivu, pie tam šeit ir arī atpūtas vieta ar soliņiem un ugunskura vieta. Lai laivotājiem atpūtas vietu vieglāk atrast, viena no norādēm pagriezta arī upes virzienā.

Laižoties tālāk, apmēram pēc 3 km, kreisajā upes krastā, orientējoši aiz apdzīvotas vietas Aizupieši, „Latvijas armijas Litenes vasaras nometnes vieta”. Upes krasta priežu silā Latvijas brīvvalsts laikā atradās Latvijas armijas vasaras nometne. Te bija izcirstas stigas, ierīkoti ceļi, izurbtas akas, uzbūvētas koka barakas un virtuves, uzcelts arī stiprs koka konstrukciju tilts pāri Pededzei, bet turpat netālu atradās moderns poligons. 1941. g. Latvijas armijas virsniekus apcietināja. Vairāki tika turpat nošauti, bet pārējos izsūtīja uz Sibīriju. Litenes nometnes teritorijā atrodas arī trīs labiekārtotas piemiņas vietas.

Tālāk maršrutā nav īpašu apskates objektu un tas ļauj baudīt Pededzes neskarto dabu visā tās pilnībā.

Upes krastus veido parkveida pļavas ar atsevišķi augošiem ozoliem. Pededze līkumo cauri līdzenumiem, veidojot neskaitāmas vecupes. Palieņu un parkveida pļavās saglabājušies 27 aizsargājamas ziedaugu sugas. Šeit mitinās 135 putnu sugas, no kurām 27 ir īpaši aizsargājamas. Pirms nobrauciena uzsākšanas var apmeklēt „Ziemeļvidzemes Putnu pētniecības biedrību” Litenē, Pededzes ielā. Savukārt, ja tuvāki savvaļas zirgi un Hailander šķirnes liellopi, iespējams vienoties ar saimniecības „Sopuļi” saimnieku par pārgājienu un dzīvnieku apskati.

Aptuveni pēc 8 km aiz „Litenes vasaras nometnes vietas” Pededzē ietek Sita un abas kopā tās veido 870 ha lielu dabas liegumu „Sites un Pededzes paliene”. Tā kā teritorija ir aizsargājama, tad dabu pēc iespējas vairāk jāsaudzē.

Arī turpmāko ceļa posmu Pededze nebeidz pārsteigt ar neskaitāmiem līkumiem. Un tikai aptuveni pēc 11 km tā nosacīti iztaisnojas. Atlikuši 3 km līdz autoceļa P36 tiltam. Maršrutu noslēgt var turpat pie tilta.

Lai aprēķinātu aptuvenās brauciena izmaksas norādi laivu skaitu:

Pieteikšanās anketa

Uzmanību! Akciju atlaižu kuponus un atlaižu kartes lūdzam pieteikt pasūtījuma izdarīšanas brīdī!

**Obligātie lauki